Adres:
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Zabrzu
pl. Klimasa 3, 41 – 800 Zabrze
tel. (0-32) 271-16-93, fax. (0-32) 278-58-12
e-mail: zabrze@luteranie.pl
Strona główna > wydarzenia > Śląski Szmaragd dla Profesora Mariana Zembali
Wybierz rozmiar tekstu: A A A

Śląski Szmaragd dla Profesora Mariana Zembali

dodano: 02/11/2015 12:15

„Śląski Szmaragd” jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Śląsk jako pogranicze wielokulturowe, wielonarodowe i wielowyznaniowe wniósł i wnosi znaczący wkład we współczesne procesy integracyjne naszego kontynentu poprzez charyzmat wielu osobowości cieszących się autentycznym uznaniem. Kościół luterański na Śląsku, odgrywający w przeszłości znaczącą rolę, a obecnie jako Kościół „diaspory”, pragnie tym wyróżnieniem docenić ludzi zaangażowanych w dzieło wznoszenia się ponad podziałami religijnymi, narodowościowymi i kulturowymi.

 

Ks. Dariusz Dawid, proboszcz parafii w Zabrzu, zaprezentował w laudacji postać laureata - prof. Mariana Zembali, "Doktora od serca":

 

Pan Profesor Marian Zembala ur. 11 lutego 1950 r. w Krzepicach, lekarz, kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, radny sejmiku województwa śląskiego, minister zdrowia, Doktor od Serca. Ten ostatni tytuł wskazuje nie tylko na obszar medycznej i naukowej aktywności Pana Profesora, ale przede wszystkim podkreśla, że On sam jest pełen serca; otwartości i empatii wobec ludzi, niezależnie od tego, czy są Jego pacjentami; obecnymi, byłymi, albo gośćmi prowadzonego przez Niego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, czy też osobami, które spotyka w zupełnie innych okolicznościach. Swoim profesjonalizmem, wiedzą i kompetencjami wpisał się w niezwykły krajobraz śląskiej, pozytywnej energii, która płynie z serc i do serc jest adresowana. Mówiąc „serce” myślimy nie tylko o biologicznym organie w ludzkim ciele, o pompie, która transferuje krew, ale mamy świadomość, że chodzi tutaj o strategiczny węzeł w człowieku i o różne aspekty ludzkiego życia, także o zdolność człowieka do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania (...).

 

Pan Profesor Marian Zembala rozpoznaje i docenia różnorodność kulturową i wyznaniową naszej Śląskiej Ziemi, naszego kraju i całej Europy. Jest człowiekiem niezwykle aktywnym ponad podziałami i zróżnicowaniem światopoglądowym, co ujawnia jego ekumeniczne nastawienie i zaangażowanie dla różnorodności. Pan Profesor to niekwestionowany autorytet o ujmującej skromności, ambasador Śląska w kraju i poza jego granicami, który posiada wielkie i wspaniałe marzenia, ale też konsekwentnie je realizuje. Z działalności Pana Profesora Mariana Zembali, zarówno tej medycznej jak i społecznej, płynie istotny, pragmatyczny i uniwerslany przekaz dla mieszkańców Śląskiej Ziemi i całego kraju, dla każdego z nas: ceńmy sobie ten wspaniały skarb, jaki mamy, nasze serca i dbajmy o nie!

 

Po nabożeństwie w sali parafialnej odbyło się tradycyjne spotkanie laureatów Śląskiego Szmaragdu oraz zaproszonych gości  z przedstawicielami parafii i diecezji.

 

Dotychczas „Śląskim Szmaragdem” zostali uhonorowani: prof. dr hab. Jerzy Buzek, arcybiskup Damian Zimoń, arcybiskup Alfons Nossol, pisarz Jerzy Pilch, publicysta Krzysztof Karwat, prof. dr hab. Ewa Chojecka, prof. dr hab. Grażyna Szewczyk, prof. dr hab. Julian Gembalski, prof. dr hab. Jan Harasimowicz, prof. dr hab. Jan Malicki, kompozytor Ryszard Gabryś, sportowiec Adam Małysz, prof. dr hab. Dorota Simonides z Opola, Marszałek Senatu Marcin Tyrna, Kazimierz Kutz, prof. dr hab. Jan Herma, redaktor Tadeusz Kijonka i prof. dr hab. Daniel Kadłubiec, prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek, prof. zw. dr hab. Jan Pilarczyk, śp. bp Tadeusz Szurman, Piotr Uszok.

 

Foto: ks. K. Cienciała

 

powrót

najnowszy numer

tygodnik

NR 228 | 01.05.2016 | 5. PO WIELKANOCY
archiwum

dane kontaktowe

Hasło roku 2017:

 

Bóg rzekł: Dam wam nowe serce     i ducha nowego dam do waszego wnętrza. 

 

Ez 36,26

                                                        

Adres:
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Zabrzu
ul. Klimasa 3,
41 – 800 Zabrze
tel. (0-32) 271-16-93
zabrze@luteranie.pl

 

Filiały Parafii w:
- Zabrze - Mikulczyce,               ul. Brygadzistów 14
- Kędzierzyn - Koźle,                 ul. Głowackiego 17
 

Kancelaria:
poniedziałek – piątek:
9:00 – 14:00;
dodatkowo wtorek i czwartek: 15:00 – 17:00
 

Numer konta Parafii:

Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
41 1020 2401 0000 0102 0180 6496